V Natur Power spracuvávame iba organický cesnak z juhozápadného Slovenska.
Hlinité pôdy a priaznivé podnebie regiónu sú ideálne pre výrobu cesnaku. Aj keď všetok náš organický cesnak pochádza od miestnych výrobcov, samotná technika spracovania pochádza z ázijskej tradície predkov a o jej presnom pôvode sa sporia Japonsko a Kórea.
Čierny cesnak sa získava parením bieleho cesnaku v uzavretom prostredí, v ktorom sa počas celého procesu starostlivo reguluje a upravuje teplota a vlhkosť. Niekoľko prírodných chemických reakcií vedie k zmenám vzhľadu, chuti a textúry produktu.
Biely cesnak strávi približne 2 týždne pri teplote medzi 60° C a 80° C s vlhkosťou v rozmedzí od 70% do 95%. Stáva sa jemným a mäkkým a mení svoju charakteristickú ebenovú farbu.
V tejto fáze si čierny cesnak musí ešte vyvinúť všetky svoje chute. Na úplné dozretie bude potrebné ďalšie 2 až 3 týždne sušenia. Pri výrobe čierneho cesnaku sa nepoužívajú žiadne prísady, iba kombinácia úplne prírodných a kontrolovaných chemických reakcií.
Základné vlastnosti
Keď sa pokrája strúčik čerstvého cesnaku, vznikne alicín. Je súčasťou obranného systému rastliny pred bylinožravými predátormi; keď nakrájate (alebo pohryznete) na strúčik cesnaku, prasknú malé vrecká molekúl vo vnútri buniek cesnaku a enzým nazývaný alliináza sa stretne s molekulami alliínu (ktorý nemá žiadny zápach) a premení ich na prchavé molekuly vyvolávajúce slzy. alicínu.
Toto sa u čierneho cesnaku nestáva.
Dlhý nízkoúrovňový tepelný proces znižuje hladinu allínu. Výsledkom je, že čierny cesnak stráca niektoré zo svojich antiinfekčných schopností, ale získava svoje silné antioxidačné vlastnosti, najmä s-alylcysteín a stovky polyfenolov (fytochemikálií). Polyfenoly majú dôležitú úlohu pre zdravie ľudského tela. Majú rôzne biologické vlastnosti a sú dôležité v boji proti mnohým zdravotným stavom.